Koloseum – upute za razgledavanje
Rimski Amfiteatar, smješten u staroj jezgri grada pored stanice Metroa, jedan je od simbola moći rimske carske vlasti i pokazatelj stila života antičkog društva.
Podignut na jezeru, u vrijeme dinastije Flavijevaca (lat. Amphitheatrum Flavium), uzorom je nastanka mnogih drugih takvih građevina po Europi (u Hrvatskoj to je Arena u Puli).
U doba Rimskog Carstva u njemu su se održavale igre, plesovi i borbe sa životinjama, prikazivale su se vojne i pomorske bitke i držali politički govori.
Nije, stoga, čudno da i danas brojni turisti u Rimu žele ući u ovaj arhitektonski kompleks i razgledati njegovu unutrašnjost.
Za ulazak u Koloseum mogu se odabrati dvije vrste ulaznica, za samostalno razgledavanje ili uz pratnju vodiča. Odlučite li se za prvu opciju cijena ulaznice može biti od 18 do 35 eura, a za drugu od 50 do 85 eura. U oba slučaja ulaznice uključuju razgledavanje Koloseuma, Foruma Romanuma i Palatina i vrijede 24 sata od početka zakazane ture po lokalnom vremenu. Možete, dakle, pogledati Koloseum, a ostale dvije lokacije ostaviti za kasnije, no svakako vodite računa o isteku vremena. Karte ne možete prenositi na drugu osobu jer su personalizirane te je ulaz moguć uz predočenje osobne iskaznice.
Ja sam odabrala kartu s vodičem i razgledala sve tri lokacije u jednoj turi, za što mi je trebalo tri i pol sata. Ulaznica u Koloseum obuhvaćala je razgledavanje prizemlja te prvog i drugog kata. Prizemlje sadrži pogled na ulaz i podrume gdje su se držale životinje za borbu, a prvi i drugi kat čine ostaci sjedala koja su bila rezervirana za najuglednije Rimljane, poput Cezara. Danas je taj prostor uglavnom prekriven kamenim ostacima pa vodiči uz sebe imaju mapu sa skicama unutrašnjosti kako bi vjerno dočarali njegov stvarni izgled iz carskog doba. No i uz to, prvi kat je dobro opremljen arheološkim iskopinama i maketama s objašnjenjima. Priče o Koloseumu, međutim, ne prate samo razdoblje antike, već i ono što se s njime događalo u narednim godinama; u srednjem vijeku njegov je prostor bio izložen podizanju malih kršćanskih kapela, održavanju sajmova i pogubljenjima.
Boravak u Koloseumu nosi sa sobom i još jednu zanimljivost – iz njegove unutrašnjosti, kroz otvorene niše, možete promatrati grad: pravilan raster ulica ispod kojih se proteže antički kanalizacijski sustav, ostaci atenske škole za gladijatore koja je mogla primiti do dvije tisuće boraca, čemprese uz putove koji vode na Palatin i Forum Romanum te cesta koju je Mussolini napravio do Oltara domovine u blizini trga Piazza di Venezia.
Brojne priče koje se povezuju s Koloseumom uistinu „drže vodu“ u što se možete i sami uvjeriti hodajući njegovim ostacima. Kameni zidovi, popločene staze i prostorije za gladijatore i životinje uglavnom odgovaraju povijesnim slikama i izrađenim maketama.
Evo i nekoliko zanimljivosti o Koloseumu koje sam zabilježila na turi s vodičem:
- životinje za gladijatorske borbe rimska je vlast nabavljala iz afričkih zemalja, a tek manji broj životinja za borbu uzgajao se nedaleko arene;
- gladijatori su bili robovi i zatvorenici koji su najčešće umirali nakon pete ili šeste borbe, no u slučaju pobjede, mogli su postati slobodne osobe i živjeti u kući senatora; svaki je gladijator bio odjeven u skladu s područjem iz kojeg je dolazio;
- Koloseum je imao krov od cigle na drvenim pomičnim gredama i mogao se rasklapati (poput današnjih tendi na terasama);
- ovdje su se događala smaknuća kriminalaca i to su ljudi voljeli gledati; ubijanje u areni bilo je shvaćeno kao slavljenje smrti;
- ulazi su izvana imali brojeve tako da je svatko znao na koji ulaz mora ući;
- sjedala su bila određena prema društvenom statusu; arena je mogla primiti od 65 000 do 80 000 gledatelja;
- izvan mjesta borbe postojali su štandovi za okrjepu i prostori za nuždu;
- još kasnih 90-tih i počekom 2000tih u njemu su se održavali rock koncerti (Pink Floyd, Pul McCartny..), a svake godine na Veliki petak u njemu se služi procesija koju predvodi papa – rimokatolički poglavar.
Odlučite li i vi posjetiti Rim, svakako preporučujemo razgledavanje Koloseuma! Ako ne s vodičem (koji su, moram to naglasiti, izuzetno dobro obučeni i pripremljeni i cijena ulaznice to svakako opravdava!) onda samostalno uz prethodnu pripremu provjerenih povijesnih stranica i enciklopedija.
Ulaznice potražite na službenim internetskim stranicama ovlaštenih turističkih vodiča u Rimu (moja preporuka je agencija: The Roman Guy, a više o putovanju u grad Rim pročitajte ovdje: https://historicart.com.hr/putovanja/rim-putovanje/
Izvor: Historicart.com.hr